Archive - 2016

Aralık 31st

Hastaya elektrik faturası indirimi geliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu, 700 bin hastaneyi ilgilendiren evde sağlık hizmeti sistemini değiştiriyor. Yapay kalp ve solunum cihazı kullanılan hastalar için ücretsiz jeneratör desteği verilecek. Elektrik faturası indirimi yapılması da gündemde.

700 bin hastanın 400 bini hala hizmet almaya devam ediyor. Yeni yıldan itibaren evde sağlık hizmetinin değiştirileceğini anlatan SGK Başkan Yardımcısı Orhan Koç, "Yatalak hastalarımıza iadeli ve iadesiz cihazlar veriyoruz. Solunum cihazı, hasta alt bezi gibi. 'Önce öde sonra iade' diyorduk. 1 Ocak'tan itibaren 'Al hemen SGK ödesin' diyeceğiz. Artık SGK firmaya ödeme yapacak" dedi.

Solunum ve yapay kalp cihazı kulllanan hastalara yüklü miktarda elektrik faturası geldiğini ve bu durumun mağduriyetlere yol açtığını kaydeden Koç, şöyle devam etti:

Yeni yılda uygulanacak dağıtım bedelleri belirlendi

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK), organize sanayi bölgelerinde yeni yılda uygulanacak dağıtım bedellerini yeniden belirledi.

EPDK'nın konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, Organize Sanayi Bölgelerinde Elektrik Piyasası Faaliyetlerine İlişkin Yönetmeliğin ilgili maddesi uyarınca, 159 organize sanayi bölgesinin onaylı sınırları içerisinde tüketiciler ve üreticiler için 2017'de uygulanacak dağıtım bedelleri belirlendi.

Aralık 30th

Varlık barışı başvuru süresi son gün ne zaman?

Kamuoyunda "Varlık Barışı" olarak bilinen düzenlemenin 31 Aralık'ta biten başvuru süresi, 30 Haziran 2017'ye uzatıldı.

Bakanlar Kurulu'nun "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunun 7. Maddesinde Yer Alan Sürelerin Uzatılması Hakkında Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Kararı" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını Türkiye’ye getiren gerçek ve tüzel kişilerin, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf etmesine imkan sağlayan ve kamuoyunda "Varlık Barışı" olarak bilinen düzenlemede başvuru süresi 31 Aralık'tan 30 Haziran 2017'ye uzatıldı.

Aralık 26th

Kamu alacaklarını tahsilde nakit dönemi bitiyor

Kamu alacaklarını tahsilde nakit dönemi bitiyor. Bazı vergiler artık kredi kartıyla ödenebilecek. Sahte para ve rüşvet gibi olayların önüne geçilecek.

Kamu alacaklarının tahsilinde elektronik ödeme yaygınlaştırılırken, nakit para kullanımı minimuma iniyor. Vergi dairelerinin tahsilatını yaptığı 300’ün üzerindeki gelir türünün de kredi kartı ile tahsil edilmesi planlanıyor.

MUHATAP BANKALAR OLACAK

Yeni model ile hem kayıt dışı ile daha etkin mücadele edilmesi, hem de sahte para ile işlem yapılması ve rüşvetin önüne geçilmesi hedefleniyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yürütülen çalışma ile her türlü idari para cezaları, ücret ve gelir kazançları yeni dönemde bankacılık sistemi üzerinden yapılacak.

Böylece devlet mükelleflerden direk olarak tahsilat yerine muhatap bankalar olacak.

İNDİRİM GELEBİLİR

İhalede kefalet sigortası geçerli mi?

Sigorta şirketi yöneticileri eğer şirketin iflasına neden olursa mal varlığı ile sorumlu olacak. Eğer yöneticinin yaptığı işlemler ortaklara fayda sağlamışsa ortaklar da bu zararı ödemek zorunda kalacak.

Aralık 25th

Vergi aslına bağlı olmayan cezalarda indirim nasıl olur?

Vergi aslına bağlı olmayan BA BS bildirimi, kesim nizam bildirimi, Mükellefiyet bilgilieri bildirimi gibi bildirimlerin yasal sürecinde bildirilmemesinden dolayı kesilen cezalar; Vergi aslına bağlı olmayan diğer cezalarla birlikte, yüzde 50'sinin peşin ödendiği takdirde geriye kalan yüzde 50'si idare tarafından silinecektir.

Vergi beyannamesi nedir?

Vergi borçlarının miktarını hesaplamak için mükellef veya vergi sorumluları tarafından, vergi kanunlarında belirtilen dönemlerde vergi dairelerine verilen çizelge, bildirge'dir. Vergi beyannamelerinde hangi bilgiler yer alır? Vergi beyannamelerinde başlıca mükellefin adı, adresi, ailevi durumu ile vergi matrahına ve hesabına ilişkin bilgiler yer alır.

Beyanname çeşitleri nelerdir?

1- Katma Değer Vergisi Beyannamesi

2- Muhtasar Vergisi Beyannamesi

3- Geçici Vergi Beyannamesi

4- Kurumlar Vergisi Beyannamesi

5- Özel Tüketim Vergisi Beyannamesi

6- Yıllık gelir vergisi Beyannamesi

Veraset ve intikal vergisi mükellefi kimdir, oranı nedir?

Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetinde bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye’de bulunan malların; ölüm, bağış (hibe) ya da herhangi bir şekilde karşılıksız olarak bir kişinin mülkiyetinden diğer bir kişinin mülkiyetine geçmesi Veraset ve İntikal Vergisinin konusunu oluşturur.

Ölen kişinin kanuni ikametgahı Türkiye’de ve ölüm Türkiye’de gerçekleşmiş ise, mükelleflerin de Türkiye’de bulunmaları halinde ölüm tarihini takip eden 4 ay içinde;

Ölen kişinin kanuni ikametgahı Türkiye’de ve ölüm yabancı bir memlekette gerçekleşmiş ise; ölüm tarihini takip eden 6 ay içinde;

Mükellefler vefat eden kişinin bulunduğu yerin dışında başka bir yabancı memlekette olduğu takdirde ise ölüm tarihini takip eden 8 ay içerisinde ilgili Vergi Dairesine verilir.

Aralık 20th

Gemi ve yatlar üzerindeki tüm vergiler kaldırılıyor mu?

Maliye Bakanı Ağbal: -"Gemi ve yatlar üzerinde damga vergisi, harç, banka sigorta muameleleri vergisi gibi farklı vergileri kaldırıyoruz. Düzenlemeyle aldığımız vergiden vazgeçiyor değiliz. Zaten almadığımız vergiden, sadece gemi ve yatları millileştirme adına vazgeçiyoruz".

İşletmelere, yatırımcılara, ihracatçılara vergisel teşvikler getiren, denizcilik sektörünün gelişmesine imkan sağlayan, memurların emekli ikramiyesine yönelik düzenleme yapan tasarının görüşmeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda başladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda değişiklik yapan kanun tasarısının getirdiği değişiklikler hakkında komisyonda bilgi verdi.

Aralık 15th

KOBİ ve esnaf sicil affı ile rahatlayacak

Önümüzdeki haftadan itibaren adım atılması beklenen sicil affı 1.5 milyon esnaf ve KOBİ için umut oldu. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, düzenlemenin uygulamaya girmesi ile birlikte ticari hayatın rahatlayacağını söyledi.

Hükümetin reel sektörü rahatlatacak sicil affı ve kredi çalışmasının detayları belli oldu. Sicil affı çıkarılırken, bankalardan faizsiz kredi için kolaylık sağlanması istenecek. Esnafın ilave finansmana ihtiyacı olması halinde ise Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği'nin (TESKOMB) devreye gireceği belirtiliyor. Sicil affı ile 1.5 milyonun üzerindeki esnaf ve KOBİ'nin finansman sorununun çözüme kavuşması bekleniyor. Başbakan Binali Yıldırım tarafından takip edilecek çalışma kapsamında Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile de görüşme gerçekleştirilecek. Önümüzdeki hafta sürece ilişkin somut adımların atılacağı belirtiliyor.

Aralık 9th

Milli para dönemi başlıyor

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan Enerji Bakanı Berat Albayrak, enerji ticaretinde milli para döneminin başladığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye, özellikle enerji politikalarında yeni dönemde, büyük enerji hacmi oluşturduğu ülkelerle milli parayla ticarete başlıyor." dedi.

Bakan Albayrak, "Türkiye olarak biz, hele de enerji alanında son dönemde çok önemli adımlar atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Kapalı kapılar ardından bizi tehdit etmeye çalışsalar da gölgelerden, gölgelerin arkasından kahpece tehditleriyle korkutmaya çalışsalar da Allah'ın izniyle biz hiçbir şeyden korkmayacağız.

Gölgelerden havlayanlara değil, o havlayanların ipini elinde tutan kahpelere mesaj vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Berat Albayrak, Türkiye'nin, Rusya ile doğalgaz ticaretinde TL'ye geçiş için çalışmalara başladığını, tüm ilgili kurumların çalıştığını bildirdi.

Aralık 8th

Para takası işlemi nasıl gerçekleştiriliyor?

TCMB ile Çin Merkez Bankası arasında ilk para takası gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği dış ticarette milli para kullanımı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Çin Merkez Bankası ile gerçekleştirdiği ilk para takasıyla yeni bir boyuta taşındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dikkati çektiği ve bir süredir gündemde olan "dış ticarette milli paraların kullanılması" konusu her kesimden destek bulurken, TCMB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Çin ile ilk para takas işlemi 30 Kasım 2016'da gerçekleştirildi.

Bazı kamu kurum ve kuruluşları, Erdoğan'ın çağrısı sonrasında anlaşma, ihale ve satışlarının dolar yerine TL ile gerçekleştireceğini duyururken, özel sektör de dış ticarette mili para kullanılmasıyla ilgili çalışmalar yapıyor.

Aralık 5th

BDDK kredi işlemlerine ilişkin taslak yayımladı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelik taslağı yayımlandı.

BDDK tarafından Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte değişiklik yapılması amacıyla hazırlanan yönetmelik taslağı, kurumun resmi sitesinden duyuruldu.

Taslağa göre 1 Kasım 2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 8'inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi "Bir milyon Türk lirasını geçmeyen işlemler" şeklinde değiştirildi.

İlgili yönetmeliğin 8. maddesi bankaların kullandırdıkları krediler için hesap durum belgesi alması zorunlu durumları gösteriyor. Buna göre önceki yönetmeliğin ilgili bendinde "100 bin lirayı geçmeyen işlemler"den hesap durum belgesi alınmazken, yeni taslakla bu tutar 1 milyon liraya yükseltildi.

Asya Katılım Bankası ödemeleri başlıyor

TMSF, Asya Katılım Bankası AŞ nezdindeki sigortalı katılım fonlarının, yarından itibaren hak sahiplerine ödenmeye başlanacağını açıkladı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Asya Katılım Bankası AŞ nezdindeki sigortalı katılım fonlarının, Vakıf Katılım Bankası AŞ aracılığıyla yarından itibaren hak sahiplerine ödenmeye başlanacağını duyurdu.

YARIN BAŞLIYOR

Aralık 3rd

Bretton woods nasıl işliyor?

Bretton Woods, küresel sistemde paranın hayali değerlere bağlı hareket etmesinin ve Amerika’daki bir krizin küresel krizlere dönüşmesinin esas nedeni.

Adını imzalandığı kasabadan alan Bretton Woods Anlaşması, 1944 yılında yapılan Birleşmiş Milletler Para ve Finans Konferansı’nın ardından işlerlik kazandı.

I. Paylaşım Savaşı kaybedenleri için olduğu kadar kazananları için de hezimet oldu. Savaş, Avrupa’nın eski ve yerleşik ülkeleri olan İngiltere, Fransa ve Almanya’yı askeri ve ekonomik olarak yıprattı. ABD ise savaştan, Atlantik’teki konumu sayesinde işgal edilmemiş, güçlü bir ordu ve ekonomiye sahip olarak çıktı.

Konferans, uluslararası ticaretin yeniden başlaması ve dünya savaşları döneminin paramparça ettiği Uluslararası Para Sisteminin (UPS) yeniden oluşturulmasını amaç edindi. İngiliz John Maynard Keynes ve Amerikalı Harry White karşıt iki görüşü temsil etti.

Son yorumlar