Archive

Aralık 13th, 2017

Az elektrik tüketen ailelere fatura desteği için hangi şartlar gerekiyor?

CK Çamlıbel Elektrik, 3 ilde başlattığı "Tasarruf Ediyorum Projesi" kapsamında 2016 yılına göre daha az tüketim yapan 30 ailenin, elektrik faturasının bir bölümünü karşılayacak.

CK Çamlıbel Elektrik Perakende Satış AŞ, Sivas, Tokat ve Yozgat'ta başlattığı "Tasarruf Ediyorum Projesi" kapsamında 2016 yılına göre daha az tüketim yapan 30 ailenin, elektrik faturasının bir bölümünü karşılayacak.

Kurumdan yapılan açıklamaya göre, enerjinin verimliliği hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla "Tasarruf Ediyorum Projesi" başlatıldı.

CK Çamlıbel Elektrik Perakende Satış AŞ Genel Müdürü İbrahim Yalçın Tekin, Sivas, Tokat ve Yozgat'ta ortaokul öğrencilerine yönelik "Enerjide Tasarruf ve Yöntemleri" konulu eğitim seminerleri düzenlediklerini ve enerji tasarrufu bilincini genç nesillere aktarmayı hedeflediklerini belirtti.

Aralık 11th

Bankalar kart dolandırıcılığına karşı güvenlik tedbirlerini almak zorunda mı?

Kartta onaya dikkat!

Kredi kartını internette kullanmak için 17 Ağustos'a kadar onay vermek gerekiyordu. Ancak vatandaş ilgisiz davranınca onay süresi 31 Aralık'a ertelenmişti. Sayılı günler kaldı bankalar da uyarıyor: Onay yoksa işlem de yok!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) aldığı karara göre; bireysel kredi kartı, para (bankamatik) kartları ve ek kartlarla internetten alışveriş yapabilmek onay verilecekti. Onay için önce 17 Ağustos'a kadar süre tanındı. Posta'da yer alan habere göre ancak 170 milyon banka ve kredi kartının sadece 68 milyonu için onay verildi. Bir başka ifadeyle onay çağrısına katılım düşük kaldı.

AMAÇ KORUMA SAĞLAMAK

Aralık 10th

BTK'ya borç ve alacaklara ilişkin uzlaşma yetkisi

Cep telefonu görüşmelerinden yüzde 25, sabit telefon görüşmelerinden yüzde 15 ve data ile internet hizmetlerinden alınan yüzde 5 Özel İletişim Vergisi'nin yüzde 7,5 olarak birleştirilmesiyle karmaşıklık giderilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Bazı Vergi Kanunları ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) ilgili olduğu hazine payı, Evrensel Hizmet Katkı Payı, BTK masraflarına katkı payı ve telsiz ücretleri konularına ilişkin mevzuatlarda değişiklikler yapıldı.

Söz konusu değişikliklerle hazine payı, Evrensel Hizmet Katkı Payı ve BTK masraflarına katkı payı uygulamalarında tereddütlere veya ihtilaflara neden olan hususları çözüme kavuşturacak yeni bir düzenlemeye gidildi.

Aralık 7th

12 bankaya 3 kat tazminat davası nasıl ve nerede açılır?

Kartel oluşturan 12 bankadan, ortak faiz belirlemesi nedeniyle zarara uğrayanlar, fazla ödedikleri paraları misliyle geri alabilecek. Peki nasıl başvuru yapabileceksiniz? İşte mahkemeye açılacak dava dilekçe örneği ve tüm detaylar…

Ortak faiz belirlediği için ceza kesilen 12 bankadan 21 Ağustos 2007 ve 22 Eylül 2011 arasında kredi ve kredi kartı kullananlar, uğradıkları zararı cezasıyla birlikte geri alabiliyor. İlk karar Ankara’dan geldi. Hakem heyetinin kararı emsal olacak…

12 bankaya karşı 3 kat tazminat (Kartel tazminatı) davası

İşte o bankalar:

Akbank T.A.Ş. (AKBANK)
Denizbank A.Ş. (DENİZBANK)
Finans Bank A.Ş. (FİNANSBANK)
HSBC Bank A.Ş. (HSBC)
ING Bank A.Ş.(ING)
Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB)

Aralık 5th

7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik

7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 5 Aralık 2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Kanun ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının kamuda istihdam edilmelerine ilişkin önemli düzenlemeler yapılmıştır.

Bu çerçevede;

1- 3713 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendi uyarınca; eş veya çocuklar için 1, ana, baba veya kardeşler için 1 olmak üzere toplam 2 istihdam hakkı bulunmaktadır. Yeni düzenleme ile ana, baba ve kardeşlerden birinin istihdam hakkını kullanmaması durumunda her iki hakkın da eş ve çocuklara devri öngörülmektedir.

Aralık 4th

Emekli olduktan sonra başka bir işyerinde çalışanlar vergi ödüyor mu?

Emekliler belli şartlarda vergiden muaf tutulup ödeme yapmıyor. Fazla ödemeleri de geri alabilen emeklilerin maaşlarına kendisi istemedikçe haciz de konulamıyor

Kasım 29th

Ekonomik Güven Endeksinde son durum nedir?

Kasımda sekiz ayın en düşük seviyesini gören Ekonomik Güven Endeksi, bol para döneminin yaşanmaya başlandığı rakamlara dönmüş oldu. Bu gelişme ekonomiyi canlandıracak yeni bir adıma ihtiyaç duyulduğu yorumlarına neden oluyor.

Bitcoin çöker mi?

Sanal para Bitcoin dün ilk kez 10 bin doları geçerken, Din İşleri Yüksek Kurulu, spekülasyona açık olması ve kara para işlemlerini öne sürerek, "Alım satımı şu aşamada dinen uygun değil" dedi. Din İşleri Yüksek Kurulu bugün Bitcoin'i görüşmek için toplanıyor.

Vatandaşlardan gelen dini sorulara yanıt veren Din İşleri Yüksek Kurulu'na bu kez Bitcoin ve Ethereum soruldu. Bir vatandaşın yönelttiği, "Bitcoin Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?" sorusunu yanıtlayan fetva uzmanları, sanal paranın, arkasında herhangi merkezi bir finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan ve her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimi olduğunu belirtti.

Kasım 27th

Serbest meslek erbapları elektronik ortamda makbuz kesebilecek

Ekohesap Bilgi Teknolojileri Kurucu Ortağı Baykal: 2018 yılında hizmete girmesi planlanan elektronik makbuz ile tüm serbest meslek erbapları artık kağıt makbuz yerine elektronik ortamda makbuzlarını kesecekler.

Ekohesap Bilgi Teknolojileri Kurucu Ortağı Mehmet Akif Baykal, 2018'de hizmete girmesi planlanan elektronik makbuz ile tüm serbest meslek erbaplarının artık kağıt makbuz yerine elektronik ortamda makbuzlarını keseceğini belirterek, "Yakın gelecekte elektronik gider pusulası ve dekontlar da gelecek. Her şey dijital olacak." ifadesini kullandı.

Şirketten yapılan açıklamada Türkiye'de mikro işletmelerin çok azının işlerini daha iyi yönetebilmek için teknolojiden yararlandığı belirtildi.

Kasım 26th

Banka kredileri için emsal olacak karar!

Kredi çeken 75 yaşındaki müşteriye hayat sigortası yaptıran banka, tüketicinin vefat etmesiyle kredinin kalan kısmının ücretini karşılamayı reddetti. Tüketicinin mirasçılarının açtığı davaya son noktayı koyan Yargıtay 19. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza atarak, bankanın tüketicinin yaşını bilerek poliçe düzenlediğini ve sonucuna katlanması gerektiğine karar verdi.

Adana'nın Ceyhan ilçesinde 75 yaşındaki bir vatandaş, 4 Ekim 2010 tarihinde banka şubesinden kredi çekti. Banka şubesi yaşlı adama genel kredi sözleşmesine istinaden 7 Ekim 2010 tarihinde 1 yıl süreli hayat poliçesi yaptı. Poliçe 2011 yılında da yenilendi. 2012 yılında ise yazılı olarak hayat poliçesi yapılmasa da banka şubesi, tüketicinin hesabından 6 Eylül 2012 tarihinde 2012 yılına ait hayat sigortası yenileme sözleşmesi adı altında bin 279 TL tahsilat yaptı.

DEİK'in çalışma usul ve esasları belirlendi

DEİK, Türkiye'nin yabancı ülkeler veya uluslararası topluluklarla olan ekonomik, ticari, sınai ve mali ilişkilerini izlemeye, bu tür ilişkilerin kurulmasına ve geliştirilmesine yardımcı olacak.

- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile iş konseylerinin görev ve yetkileri, teşkilatlanma ve işleyişleri, organları ve bütçeleri, yönetim ve denetimleri ile üyeliğe ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Ekonomi Bakanlığının Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve İş Konseyleri Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kasım 23rd

Karşılıksız çekler için yeni düzenleme

22 Kasım 2017 tarihli TBMM genel Kurulunda kabul edilen önerge

"MADDE 102 - 14/12/2009 tarihli ve 5941 sayılı Çek Kanununun geçici 3 üncü maddesinin beşinci fıkrasında yer alan "31/12/2017" ibaresi "31/12/2020" olarak değiştirilmiştir."

Önergenin atıfta bulunduğu kanun maddesi

Geçici Madde 3: (5) 31/12/2017 tarihine kadar, üzerinde yazılı düzenleme tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersizdir.

Hali hazırdaki uygulamaya göre, 31/12/2017 tarihine kadar, düzenleme tarihinden önce muhatap bankaya ibraz edilen çekler için karşılıksızdır işlemi yapılamıyordu. Ancak 31/12/2017 tarihinden sonra yapılabilecekti.

Kasım 21st

Hükümetten hayat pahalılığı ve enflasyon önlemi

Hükümet üretimi destekleyip fiyat artışlarının önünü kesecek. İstihdam teşviklerini revize edecek, kamu borçlarını azaltacak. Her bakanlık hayat pahalılığını önleyecek tedbirleri devreye alacak.

Hükümet, artan enflasyonun sebep olduğu hayat pahalılığını önlemek ve piyasaları rahatlatacak yeni tedbirleri devreye almaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bütün bakanlıklara talimat vererek her bakanlığın bu konuda çalışma yapmasını istedi. Her bakanlığın kendi içinde yaptığı çalışmalar bir araya getirilecek. Yapılan çalışmalarda üretimin desteklenerek tüketim mallarının ucuzlaması önemli bir gündem maddesi olacak. İşletmelere verilen bazı desteklerin devamı konusunda mutabakat oluşurken, işsizliğin önlenmesi amacıyla yeni tedbirler de devreye girecek.

Kasım 20th

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Yayımlandı

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 484) 11 Kasım 2017 CUMARTESİ Resmi Gazete Sayı : 30237 TEBLİĞ Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)'ndan: VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 484)

Kasım 15th

Tüketici hakem heyetleri yeniden düzenleniyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerinin yeniden düzenleneceğini belirterek, "Tüketici hakem heyetlerine 3 bin 610 liraya kadar olan uyuşmazlıklarda başvuru yapılabiliyordu, bu limit 6 bin liraya kadar yükseltilecek." dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüketicilerin hak arama yollarını kolaylaştırmak, satıcı ve sağlayıcı arasındaki uyuşmazlıkların daha basit, hızlı, masrafsız çözümlenmesini sağlamak ve yargının yükünü azaltmak amacıyla 81 ilde ve 919 ilçede binin üzerinde tüketici hakem heyeti oluşturulduğunu anımsattı.

Tüketici hakem heyetlerine 3 bin 610 liraya kadar olan uyuşmazlıklarda başvuru yapılabildiğine dikkati çeken Tüfenkci, söz konusu limitin 6 bin liraya kadar yükseltileceğini ifade etti.

Son yorumlar